نسخه 1.4 سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان

نسخه ۱.۴ سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان به منظور حداکثر تطابق با ضوابط محلی و بین المللی در مورخ ۱۳۹۹/۹/۱ توسط بنیاد ققنوس با هدف تسهیل جذب ناشرین و میزبانان بین المللی و اصلاح ساختار ارزشگذاری و بازخرید توکن پیمان تصویب و منتشر شد.

شبکه ققنوس به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین زیرساخت دفترکل توزیع‌شده در ایران با حمایت و سرمایه گذاری هلدینگ‌های فناوری اطلاعات بانک‌های ملی، ملت، تجارت، پارسیان و پاسارگاد در قالب میزبان با هدف توکنیزه کردن دارایی‌های ارزشمند و توسعه فناوری بلاکچین در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد و تا به امروز، توکن‌های مختلفی ازجمله پیمان، الماس A101، الماس دایادایموند، راه‌پرداخت، مهر و آب‌پارس بر بستر شبکه ققنوس عرضه شدند و هم‌اکنون نیز بیش از ۲۵ هزار کاربر فعال در شبکه ققنوس فعال هستند.

سپیدنامه شبکه ققنوس

از زمان آغاز بکار شبکه ققنوس تا کنون سه بار سپیدنامه ققنوس بروز رسانی شده است و تغییراتی در آن اعمال شده است که عمدتا جهت پوشش نیازمندی‌های رگولاتوری بوده است. نسخه ۱.۴ سپیدنامه ققنوس و توکن پیمان به منظور حداکثر تطابق با ضوابط محلی و بین المللی در مورخ ۱۹/۸/۱۳۹۹ توسط بنیاد ققنوس مصوب شد. طبق مصوبه همین بنیاد تغییرات اعمال شده از تاریخ ۱۳۹۹/۹/۱ برای کلیه میزبانان شبکه ققوس و اعضای زیست بوم این شبکه لازم الاجرا  خواهد بود. نسخه ۱.۴  سپیدنامه ققنوس در بخش سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان در دسترس است. آخرین مصوبه بنیاد ققنوس جهت تصویب نسخه جدید سپیدنامه در سامانه رای گیری غیر متمرکز بنیاد ققنوس در دسترس است.

تسهیل جذب ناشرین و میزبانان بین المللی

با توجه به چشم انداز ققنوس به منظور اتصال به بازارهای جهانی، می‌بایست قوانین حاکم بر میزبانان بین المللی شفاف و قابل استناد باشد. در همین راستا، در  سپیدنامه ققنوس، قوانین حاکم و ناظر بر عملکرد میزبان‌ها قوانین محلی کشور هر میزبان خواهد بود، جغرافیای کسب‌و‌کار شبکه ققنوس محدود به ایران نیست و متقاضیان بین المللی دارای شرایط احراز مطابق با سپیدنامه می‌توانند به عنوان میزبان یا ناشر توکن به شبکه ققنوس بپیوندند.

اصلاح ساختار ارزش‌گذاری و بازخرید توکن پیمان

فرآیند ارزش‌گذاری توکن پیمان در کیف توکن، بر مبنای قیمت متوسط وزنی آخرین معاملات ثبت شده در بازارهایی که پیمان در آنها لیست شده، خواهد بود . این امر به شفافیت قیمت گذاری و عرضه پیمان مطابق با پشتوانه آن کمک شایانی خواهد نمود. در تغییرات جدید سپیدنامه در خصوص بازخرید پیمان نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده تا از سرمایه کاربران صیانت شود. بر همین اساس، به منظور تضمین نقدشوندگی توکن پیمان، امکان بازخرید این توکن در زمانی که قیمت معتبر طلا به صورت محلی برای میزبان وجود داشته باشد مقدور خواهد بود. به عنوان مثال در زمانی که قیمت طلای مظنه، اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران معتبر باشد سرویس بازخرید میزبانان ایرانی فعال خواهد بود.

اجرا تغییرات سپیدنامه شبکه ققنوس از اول آذرماه

بر اساس مصوبه بنیاد ققنوس درباره نسخه جدید سپیدنامه، تغییرات اعمال شده از تاریخ ۱۳۹۹/۹/۱ برای کلیه میزبانان شبکه ققوس و اعضای زیست‌بوم این شبکه لازم‌الاجرا خواهد بود.

دریافت نسخه ۱.۴ سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.