درباره ققنوس


شبکه ققنوس با بهره گیری از فناوری دفاتر توزیع شده (DLT) ، امکان انتشار توکن‌های متنوع دارایی و گواهی را توسط ناشران معتمد فراهم می­نماید. رکن اصلی شبکه ققنوس، میزبانهای آن هستند که مسئولیت پردازش و نگهداری تراکنشهای توکنهای شبکه را بر عهده دارند. میزبانان اولیه شبکه ققنوس به‌طور درون‌زا امکان افزودن میزبان‌های جدید با اخذ آراء بیش از نیمی از میزبان‌های فعال را فراهم نموده اند و این شبکه با افزایش تعداد میزبانها توسعه خواهد یافت. مجموعه میزبانهای ققنوس، بنیاد ققنوس را شکل خواهند داد که بر تصمیمات و تغییرات شبکه ققنوس نظارت خواهد کرد. بنیاد ققنوس مجموعه متشکل از میزبان‌های شبکه ققنوس است که با رعایت قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، ماهیت خودانتظام خواهد یافت.

شبکه اصلی ققنوس در خردادماه ۱۳۹۸ به صورت رسمی با حضور شش میزبان اولیه، فعالیت خود را آغاز نمود و شرایط عضویت میزبانهای جدید را نیز به صورت شفاف در سپیدنامه نسخه ۱.۱ در اختیار عموم قرارداده است. شبکه ققنوس بر اساس نظریه مطرح شده در سپیدنامه آن که در همین وب سایت در دسترس می باشد ایجاد شده است و مطابق با رای اکثریت اعضای بنیاد ققنوس توسعه خواهد یافت.

میزبانهای اولیه (موسس) ققنوس عبارتند از شرکتهای گروه داده‌پردازی بانک پارسیان، سرمایه‌گذاران فناوری تک وستا، فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد(فناپ)، داده‌ورزی سداد، گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا و فناوری‌های اطلاعاتی و مالی توزیع‌شده یکتا ققنوس پارس که با سرمایه گذاری در فناوری بلاکچین و ایجاد شبکه ققنوس، شرایط بکارگیری مشترک این فناوری را فراهم نموده­اند. قطعا توسعه قابلیتهای شبکه ققنوس نیازمند دریافت نظرات و بازخوردهای کاربران آن خواهد بود، که امیدوار است با ابزارهای فراهم شده در این سایت و شبکه های اجتماعی مرتبط این ارتباط برقرار شده و جامعه کاربران ققنوس شکل بگیرد.

بنیاد ققنوس

 • تشکل خودانتظام غیرمتمرکز است.
 • موسسه­ای غیرانتفاعی و غیرصنفی است
 • هر میزبان دو نماینده با حق رأی مستقل در بنیاد دارد.
 • هر شخص واجد شرایط میزبانی، در صورت اخذ رأی موافق حداقل پنجاه ‌و یک درصد (۵۱%) میزبانان کنونی می‌تواند به عضویت بنیاد درآید. در خصوص اشخاص حقوقی دولتی، رعایت قوانین و مقررات مربوط، به عهده ایشان است.
 • امور راهبردی ققنوس، از قبیل تفسیر و بازنگری سپیدنامه، تنظیم روابط اعضای زیست­بوم، تعیین تخلفات و نوع و میزان ضمانت اجراها مانند اخراج میزبان‌های متخلف، حل‌وفصل اختلافات میزبان‌ها، انتخاب دبیرخانه از بین میزبان‌ها و تعیین وظایف و اختیارات آن، نیازمند حداقل هشتاد درصد (۸۰%) رأی اعضای بنیاد می‌باشد.
 • مدیریت حساب‌های پیمان انتشار یافته‌ای که پشتوانه آنها از سوی میزبان‌ها تأمین نشده، در اختیار بنیاد می‌باشد و توزیع پیمان به میزبان­ها، بر اساس ضوابط سپیدنامه، با رأی حداقل پنجاه‌ویک درصد (۵۱%) اعضا مقدور خواهد بود.
 • به منظور ایجاد ساختار شفاف و اعتمادپذیر راهبری بنیادققنوس، زیرساخت رأی‌گیری این بنیاد مبتنی بر شبکه عمومی اتریوم و در قالب قراردادهای هوشمند به صورت DAO پیاده‌سازی شده است. جزئیات قراردادهای هوشمند مرتبط، در تارنمای دبیرخانه به نشانی https://www.kuknos.org/dao منتشر می­شود.

دبیرخانه بنیاد ققنوس

 • از تاریخ ۱۱/۳/۹۸، شرکت فناوری‌های اطلاعاتی و مالی توزیع‌شده یکتا ققنوس پارس به مدت ۳ سال خورشیدی امور دبیرخانه‌ای بنیاد را به عهده می‌گیرد.
 • امور دبیرخانه‌ای، شامل هماهنگی اعضای زیست­بوم ققنوس در امور توسعه زیرساخت‌های فنی و خدمات جدید مورد تأیید بنیاد و اتصال میزبان‌های جدید به شبکه، پایش شبکه و بازارهای ققنوس، برگزاری رخدادهای مرتبط با ققنوس، دریافت و تنظیم پیشنهادها درخصوص اصلاح سپیدنامه ققنوس، تنظیم روابط اعضای زیست‌بوم، تعیین تخلفات و ضمانت اجراها در ققنوس و سایر موارد ابلاغی بنیاد می‌باشد.
 • هزینه‌های دبیرخانه، از طریق حق عضویت مصوب بنیاد، از سوی اعضا تأمین می‌شود.
 • دبیرخانه می‌تواند جهت پیشبرد اهداف ققنوس، کمک‌ها و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی را دریافت نماید.