تغییرات نسخه 1.4 سپیدنامه ققنوس از نگاه دکتر ولی الله فاطمی

دبیر بنیاد ققنوس انتشار نسخه ۱.۴ سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان را گامی بزرگ به سوی جهانی شدن و توسعه جغرافیای شبکه ققنوس و اصلاح ساختار ارزش‌گذاری توکن پیمان دانست.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ققنوس، ولی الله فاطمی با اشاره تغییرات انجام شده در نسخه ۱.۴ سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان گفت: در نقطه شروع، هر پلتفرمی افق محدودتری را بررسی می‌کند و درنتیجه با تعاملات محدودتر فعالیت خود را آغاز می‌کند؛ ققنوس نیز بر همین اساس آغاز به کار کرد؛ اما زمانی که به اولین صرافی بین‌المللی و بازاری جز ققنوس وارد شدیم، ابعاد جدیدتری از نیازها و پارامترهای سپیدنامه را بررسی کردیم؛ به همین منظور، نیاز به بازاری ۲۴ساعته و در ۷ روز هفته را احساس کردیم که همواره فعال باشد؛ چراکه بازار جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه نرخ رسمی ندارد و در روزهای تعطیل نیز مثل پنج‌شنبه و جمعه قیمت رسمی در بازار طلای ایران برای توکن پیمان وجود ندارد، در این راستا نحوه قیمت‌گذاری توکن پیمان به‌صورت کلان‌تر و مطابق با ترندهای جهانی برای رسیدن به قیمت زنده پیمان و عدم ایجاد سود یا ضرر غیرواقعی برای دارندگان توکن انجام شد که در نسخه جدید سپیدنامه قید شده است.

ققنوس به دنبال تسهیل جذب ناشرین و میزبانان بین المللی

دبیر بنیاد ققنوس با بیان این‌که  ققنوس در مسیر جهانی شدن قرار گرفته است، تاکید کرد: از دیگر موضوعاتی که در گذشته بررسی شد، موضوع ماهیت توکنایز کردن و دیجیتالی کردن بود؛ چراکه اصولا توکنیزه کردن محدود به جغرافیای خاصی نیست و نیاز به فعالیت بین‌المللی وجود دارد؛ البته هر پلتفرمی در محدوده جغرافیایی باید مطابق با قوانین آن محدوده پاسخگو باشد که این مسئله نیز در نسخه ۱.۴ سپیدنامه شبکه ققنوس و توکن پیمان اصلاح شد؛ در حقیقت، با سپیدنامه جدید می‌توانیم میزبانان و ناشران بین‌المللی را در شبکه ققنوس داشته باشیم که بنا بر قوانین منطقه و محدوده جغرافیایی خود متعهد به فروشندگان و دارندگان توکن‌‌هایی باشند که در شبکه ققنوس عرضه می‌کنند.

او در خصوص حذف شدن الزام پشتوانه بودن طلا برای توکن پیمان خاطر نشان کرد: از سویی دیگر، با توجه به تصمیمات و دغدغه‌های بانک مرکزی و مجموعه ققنوس، راهکاری در نظر گرفته شده تا الزام پشتوانه بودن طلا برای توکن پیمان حذف شود. بر اساس نسخه جدید سپیدنامه، هر دارایی ارزشمندی که مورد تأیید بنیاد ققنوس باشد می‌تواند پشتوانه توکن پیمان باشد و ارزش هر کدام از این توکن‌ها نمی تواند کمتر از ارزش یک سوت طلای ۲۴ عیار باشد؛ درواقع، تامین پشتوانه بعدی توسط میزبانان شبکه ققنوس می‌تواند از هر نوع دارایی باشد که درعین‌حال نگهداری آن دشواری‌هایی را به دنبال دارد؛ البته روند وثیقه‌گیری سایر دارایی‌ها در ایران دشوار است، برای نمونه الماس توسط نظام بانکی به‌عنوان وثیقه پذیرش نمی‌شود و در تلاشیم تا دارایی‌های دیگر را برای وثیقه‌گیری استفاده کنیم. تاکید می‌کنم که با توجه به نظر بانک مرکزی، دیگر به‌صورت مستقیم از طلا برای پشتوانه توکن پیمان استفاده نخواهد شد.

امید برای جذب میزبان و ناشر خارجی در ۶ ماهه دوم امسال 

فاطمی درباره روند جذب ناشر و میزبان خارجی اظهار داشت: مجموعه ققنوس به‌منظور جذب ناشرین خارجی و ارائه توکن، قبل از فاز دوم تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا با ۲ الی ۳ ناشر به توافق رسید و این ناشرین مایل بودند تا توافق در راستای توسعه تبادلات و همکاری‌ها برای تسهیل چرخه مالی با ایران صورت پذیرد؛ اما با توجه به شدیدتر شدن تحریم‌ها، در ققنوس تصمیم گرفتیم که پلتفرم وارد نقطه آسیب‌پذیری نشود و بتواند در سطح بلوغ بالاتر عملیات جذب ناشر خارجی انجام گیرد. اعتقاد دارم با توجه به تغییرات سیاست جهانی و امیدواری برای کاهش و رفع تحریم‌ها، در ۶ ماهه دوم امسال میزبان و ناشر خارجی جذب شبکه ققنوس شود.

او افزود: به‌منظور جذب میزبان و ناشر خارجی از کشورهای اروپایی، کشورهای جنوب شرقی آسیا، عراق و افغانستان تقاضاهایی داشتیم تا زیست‌بوم شبکه ققنوس توسعه پیدا کند؛ این کشورها، کشورهایی هستند که حجم مبادلات و همکاری آن‌‌ها با ایران بیشتر است. تاکید دارم، پس از فرآیند جذب یک میزبان خارجی در شبکه ققنوس، امکان اتصال به صرافی‌های رمزارزی خارج از کشور نیز قابل انجام خواهد بود؛ چراکه تجار اگر فضای تجارتی را بررسی کنند و مناسب باشد، آن را توسعه می‌دهند؛ بر همین اساس با ارائه توکن توسط ناشرین خارجی، صرافی خارجی نیز وارد ققنوس می‌شود. معتقدم که ققنوس توانسته است، در میان تجار و کسب‌و‌کارهای کوچک جذاب و قابل‌اتکا جلوه کند و همین موضوع باعث شده است، آهسته و پیوسته به‌ سوی پیدا کردن جای خود در بازار اقتصادی حرکت کند.

دبیر بنیاد ققنوس درباره توکن‌های دارای پشتوانه خاطر نشان کرد: ماهیت توکن پیمان، توکن دارای پشتوانه به شمار می‌رود و بر همین اساس هیچ‌وقت نوسانات قیمت آن شدید نخواهد بود؛ نوسانات پیمان شامل سه بخش نرخ دلار با ریال، طلا با دلار و پیمان در فضای بازار خود می‌شود که حداقل نوسانی را در بازار پیمان ایجاد می‌کند که موردعلاقه افرادی است که در زمینه نوسان‌گیری فعالیت دارند؛ اما این میزان به اندازه بیت‌کوین و رمزارزها نیست و نخواهد بود. یکی از موضوعات مهمی که باید به آن اشاره کرد، پیروی از قوانین بانکی و فقهی و توافقات انجام شده با بانک مرکزی است و توکن پیمان در این مسیر همچنان حرکت خواهد کرد. اعتقاد دارم که در دنیا نیز، دیگر توکن‌ها و رمزارزهای بدون پشتوانه سهم بسیار بزرگی را نخواهند داشت و کشورهای متعددی به دنبال ایجاد توکن با پشتوانه طلا یا ارز محلی (فیات) هستند.

فناوری بلاک‌چین صرفا توکنیزه کردن دارایی و انتشار رمز ارز نیست!

فاطمی با اشاره به نقشه راه ققنوس برای توسعه کاربردهای فناوری زنجیره‌بلوک و دفتر کل توزیع‌شده گفت: طبق توصیه بانک مرکزی و دکتر مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ققنوس باید در زمینه سایر کاربردهای فناوری بلاک‌چین و دفترکل توزیع‌شده فعالیت و تمرکز بیشتری داشته باشد؛ واقعیت این است که کاربرد فناوری بلا‌ک‌چین صرفا توکنیزه کردن دارایی‌ها یا انتشار رمزارزها نیست و یک بخش کوچکی از کوه یخ بزرگ فناوری زنجیره‌بلوک به شمار می‌رود که فقط بیشتر به آن پرداخته شده است.

او ادامه داد: امسال انرژی زیادی را برای ایجاد و ارائه خدمات متنوع و کاربردی بر بستر زنجیره‌بلوک صرف می‌کنیم؛ سامانه رای‌گیری الکترونیکی مبتنی بر بلاک‌چین، پروژه بودجه اعتباری و ایجاد تعاملات اعتباری داخل سازمان‌ها بر بستر فناوری زنجیره‌بلوک‌ از مهم‌ترین اقدامات در دستور کار هستند؛ تمام میزبانان شبکه ققنوس در تلاش هستند تا از سایر کاربردهای فناوری زنجیره‌بلوک با توجه به قابلیت مهم شفافیت و اعتماد استفاده کنند تا خدمات متنوعی را در زنجیره‌بلوک توسعه دهند؛ چراکه در حوزه متمرکز، شفافیت و اعتماد وجود ندارد؛ درحالی‌که در فضای غیرمتمرکز می‌توان از زنجیره‌بلوک استفاده کرد و به موضوع عدم شفافیت پایان داد.

حرکت به سوی فناوری‌بلاک‌چین تحولی بزرگ است

دبیر بنیاد ققنوس، بلاک‌چین را زیرساختی برای ایجاد اعتماد و شفافیت عنوان کرد و اظهار داشت: حرکت از فضای متمرکز به‌سوی فناوری بلاک‌چین تحولی بزرگ به شمار می‌رود که در حال رخ دادن است؛ اعتقاد دارم، بازیگرهای زیادی در آن درگیر می‌شوند و در فضایی که اعتماد نیست، زنجیره بلوک می‌تواند اعتماد و شفافیت را ایجاد کند.

او خاطر نشان کرد: فناوری زنجیره‌بلوک با تعداد زیادی میزبان و با توزیع تعداد متعددی گره اعتماد عمومی را ایجاد می‌کند؛ امسال سایر کاربردهای فناوری بلاک‌چین را به‌صورت محدود خواهیم داشت که افق بزرگی برای اقدامات سال آینده ققنوس خواهد بود. رویکرد دیگری که برای سال آینده خواهیم داشت و افق سال آتی ما را متبلور خواهد کرد، خارج شدن از محدوده جغرافیایی ایران و توسعه تبادلات بین‌المللی است. همچنین دیگر موضوعی که به طور ویژه به آن خواهیم پرداخت، موضوع مسکن و توکن‌های سهام خصوصی است.

توسعه حجم بازار ققنوس با ارائه توکن ملک

فاطمی درباره اهمیت توکن مسکن گفت: توکن‌های سهام خصوصی و مسکن در اروپا به‌صورت گسترده رشد یافته است. برای نمونه، در سوئیس و انگلستان این فضا وجود دارد؛ اما هنوز در ایران موفق نشدیم که این فضا را به‌صورت عملیاتی داشته باشیم. تاکید می‌کنم که با ایجاد فضای توکن سهام خصوصی و ارائه توکن ملک، «ارائه توکن برای وثیقه» محقق می‌شود؛ درحقیقت، زمانی که شما بتوانید مسکن را توکنیزه کنید، موضوع وثیقه مبتنی بر مدل توکن نیز انجام می‌شود.

دبیر بنیاد ققنوس با اشاره به تلاش ققنوس برای عملیاتی کردن اولین توکن مسکن در ایران اظهار داشت: امیدوارم بازار مسکن خصوصی در ایران توسعه پیدا کند؛ بازار مسکن ناهمگن بوده و این فضا بسیار اثرگذار است. بر همین اساس نیاز است، با نظارت‌ها و بررسی‌های بیشتر، برای ارائه هر مسکن در قالب توکن یک نسخه‌ای را به‌صورت مخصوص داشته باشیم؛ با فعالیت‌هایی که از طرف همکاران انجام شده است، اعتقاد دارم که امسال یک نمونه عملیاتی اجرا خواهد شد و حجم بازار ققنوس با ارائه توکن ملک توسعه پیدا می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *