نشست خبری رونمایی نسخه جدید سپیدنامه ققنوس  ۱ تیرماه ۱۴۰۱ در این مرکز برگزار شد.

نسخه جدید سپیدنامه ققنوس رونمایی شد

در این نشست ولی‌اله فاطمی دبیر بنیاد ققنوس و محمد صمدی راد مدیرعامل شرکت ققنوس به همراه جمعی از خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها حضور داشتند.

ولی‌اله فاطمی در ابتدای این نشست با اشاره به رویکرد این شبکه گفت: خوشبختانه پس از کش و قوس‌های بسیار  با رگولاتوری، در اردیبهشت ماه امسال اتفاقات خوبی افتاد و توانستیم حسن نیت خودمان را به حاکمیت اثبات کنیم.

او در ادامه خاطرنشان کرد: این روند باعث شد بتوانیم در فضای تعامل با حاکمیت رویکرد کاربردی را اتخاذ کنیم  و بتوانیم ماهیت کارکردهای این شبکه را به شکلی روشن‌تر تبیین کنیم. بر این اساس مشخص شد که اساساً ققنوس در این مسیر نیست که حاکمیت را دور بزند و یا از خط قرمزهای حاکمیت و بانک مرکزی عبور کند.

دبیر بنیاد ققنوس در بخشی دیگر از سخنانش در این نشست بیان کرد: امیدواریم که در سال جاری بتوانیم به تنوع بخشی بیشتر در خصوص دارایی‌هایی که در سبد ققنوس داریم دست پیدا کنیم و  در عرضه توکن ها به یک نقطه تعیین‌کننده و اثربخش برسیم.

ققنوس یک شبکه بلاکچینی تنظیم‌پذیر است

محمد صمدی راد مدیرعامل شرکت ققنوس در ادامه این نشست با اشاره چالش‌هایی که این مرکز در طی فعالیت خود با آن‌ها روبرو بوده بیان کرد: در این سال‌ها مجبور بودیم بسیار محتاطانه پیش برویم و بعد از ماه‌ها مذاکره با بانک مرکزی و توجیه تمام موضوعات متوجه حساسیت‌های زیاد بانک مرکزی در این زمینه شدیم.

او در همین زمینه افزود: تلاش مجموعه ققنوس به عنوان یک شبکه بلاکچینی تنظیم پذیر این است که حساسیت‌های موجود را هم به نحوی  پوشش دهد. در این مسیر برای اینکه فضای همراهی بانک مرکزی را هم داشته باشیم روی موضوعاتی که برای این نهاد ایجاد حساسیت کرده بود، مذاکرات زیادی انجام دادیم و حتی تعهد دادیم که در خصوص موارد مورد حساسیت اقدام اصلاحی صورت بدهیم.

مدیرعامل شرکت ققنوس در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: درنزدیک به چهار سال که از تاسیس این مجموعه می‌گذرد، مسیر بسیار پر فراز و نشیبی را طی کردیم. در بهمن ماه ۹۷ و تقریباً همزمان با پیش نویس الزامات رمزارزها از سوی بانک مرکزی بود که سپیدنامه ققنوس منتشر شد و کمتر از چند روز بعد از آن بود که شبکه تست ققنوس و کمتر از چندماه بعد شبکه اصلی ققنوس را راه اندازی کردیم.

تجربه پلتفرم انتخابات غیرحضوری بلاکچینی در فضاهای علمی و صنفی

صمدی راد در ادامه با تشریح فعالیت‌های مجموعه ققنوس در این سال‌ها گفت: در ادامه راه، انتشار انواع توکن ها از جمله اولین توکن سهام تعاونی در کشور را داشتیم.  توکن الماس و  توکن های تأمین مالی پاداش محور راه پرداخت را هم در مرحله ای دیگر از فعالیت‌هایمان منتشر کردیم.

او همچنین تصریح کرد: مذاکرات با مرکز توسعه تجارت و مرکز ریشه برای صدور گواهی الکترونیکی در یکی از مراکز میانی ذیل ریشه و در حوزه توسعه محصولات مختلف از دیگر فعالیت‌های شبکه ققنوس در این دوره بود.  همچنین موفق شدیم در فضای همه گیری بیماری کرونا پلتفرم انتخابات غیرحضوری بلاکچینی را در فضاهای علمی و صنفی پیش ببریم که خوشبختانه تجربه بسیار موفقی بود.

مدیرعامل شرکت ققنوس در بخشی دیگر از سخنانش در این نشست نیز به تبیین فعالیت‌ها و اقدامات پیش روی این مجموعه پرداخت.

او در این خصوص بیان کرد: به عنوان یکی از فعالیت‌های در حال حاضر ققنوس باید به همکاری با تعاونی پس انداز و تأمین مسکن اشاره کنم. در این مسیر در حال طراحی توکن های سرمایه گذاری مسکن هستیم که امیدواریم ابزار جذابی برای سرمایه گذاران خرد در زمینه مسکن باشد.

دسته‌بندی انتشار توکن‌ها در ققنوس

صمدی راد در ادامه در ارتباط با به روزرسانی سپیدنامه ققنوس نیز توضیحاتی ارائه داد.

او در این ارتباط بیان کرد: بر اساس مستنداتی که در حوزه رمزارزش منتشر شد سعی کردیم در سپیدنامه ققنوس هم طبقه بندی مناسب را رعایت کنیم. بر این اساس دسته بندی توکن ها منتشر شده در این مجموعه به این شکل صورت گرفت. یک دسته  توکن های دارایی و برای مثال توکن ملک و الماس هستند که مبنای آن‌ها یک دارای حقیقی است. دسته دوم توکن های کاربردی هستند که اساساً می‌توان از آن‌ها به عنوان پیش فروش یک خدمت معین یاد کرد.  مثل توکن های بلیط که برای مثال در بهره برداری از مؤسسات آموزشی یا تفریحی یا دسترسی به یک خدمت معین منتشر می‌شوند.  دسته دیگر توکن های پرداخت هستند و در این ارتباط، با توجه به محدودیت‌ها این تعریف را صورت دادیم  که توکن پیمان یک  توکن پرداخت نیست و در حقیقت یک ابزار مدیریت ریسک برای بازخرید است و این موضوع را  در ویرایش سپید نامه تصریح کردیم.

ایجاد شبکه‌ای برای مبادله انواع دارایی‌ها

او در ادامه افزود: مقوله دیگری که در فعالیت‌های پیش روی ققنوس مورد توجه ویژه قرار گرفته، بحث بازارگردانی خودکار و ایجاد شبکه‌ای برای مبادله انواع دارایی‌ها است. در نسخه قبلی سپیدنامه ققنوس، بازارگردانی به شکل دستی انجام می‌شد و ناشرین ممکن بود نتوانند پیشنهاد مناسب خود را در بازار ارائه دهند. اما در نسخه جدید شرایطی فراهم شده تا نسبت به تأمین دارایی، شرایط خوبی برای نقدپذیری توکن ها فراهم شود.

مدیرعامل شرکت ققنوس همچنین در بخش پایانی این نشست، در خصوص توسعه پلتفرم‌های طراحی شده در این مجموعه نیز بیان کرد: همانطور که قبلاً اشاره شد، سامانه انتخابات غیرحضوری آرامش یکی از تجربه‌های موفق این مجموعه بوده که تا اکنون نزدیک به یک میلیون نفر را در قالب ۱۵۰ انتخابات پوشش داده است.

سامانه‌ای برای اصالت‌سنجی آثار هنری

او در همین زمینه بیان کرد: پلتفرم بی تا در ادامه فعالیت خود وارد فاز تجاری می‌شود. این سامانه  ان.اف.تی های بر مبنای ارزش‌گذاری اثر هنری را پوشش می‌دهد که شاید با کاربردهایی که از ان.اف. تی ها در جهان می‌شناسیم تا اندازه‌ای متفاوت باشد. واقعیت این است که بسیاری از آثار هنری ما شناسنامه ندارند و معاملاتشان جایی ثبت نمی‌شود و امکان کارشناسی  در خصوص اصالت آن‌ها پیش از این مقدور نبوده است. بر این اساس سامانه بی تا می‌تواند به عنوان یک راهکار و امکان ویژه در این ارتباط مورد بهره برداری جامعه هنری قرار بگیرد.

گفتنی است؛ بازنگری در آیین‌نامه اجرایی دبیرخانه، همچنین تبیین الزامات میزبانان این شبکه، از جمله ویرایش‌هایی است که در نسخۀ جدید سپیدنامه ققنوس لحاظ شده است. تعریف چهار سطح احراز هویت برای کاربران از جمله سطح اطلاعات پایه، فروش، بازار سرمایه و اطلاعات امضای الکترونیک از دیگر تغییرات اعمال شده در این نسخه است. نسخه ویرایش شدۀ سپیدنامه شبکه ققنوس همچنین شامل توضیحاتی در ارتباط با تغییر مبنای ارزش‌گذاری توکن پیمان و دسته‌بندی انواع توکن در این شبکه به سه نوع توکن دارایی، توکن کاربردی و توکن پرداخت است.

افزوده شدن بخش کیت‌های توسعه نرم‌افزار، برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DAPPS)، سرویس فایل غیرمتمرکز (IPFS) و سرویس بازارگردانی خودکار (AMM) نیز از به روزرسانی‌هایی است که در زیرساخت‌های فنی شبکه ققنوس محقق شده است.