درباره توکن پست بانک ر یال (IRRP)


یکی از نیازهای بشر در طول تاریخ، دسترسی به ابزاری واسط جهت تسهیل مبادلات تجاری خود بوده است تا ضمن حفظ و ذخیره ارزش دارایی در طول زمان، از پذیرش عمومی مناسبی برخوردار باشد. با پیدایش پول، این نیاز پاسخ داده شد و با پیشرفت جوامع بشری در طول تاریخ، اشکال مختلف پول و روش‌های جدید دسترسی به آن توسط مردم به کار گرفته شد. امروزه و به‌ویژه پس از شیوع بیماری کرونا، استفاده از پول‌های کاغذی روبه‌زوال رفته است و بسیاری از مردم قریب به یک سال است که هیچ تماسی با پول کاغذی نداشته‌اند. بعلاوه استفاده از کارت‌های بانکی نیز علیرغم کاهش تماس فیزیکی، تماس را صفر نمی‌کند و به ابزارهای نوینی جهت پرداخت به‌صورت غیرتماسی نیاز است. از سوی دیگر، به دلیل آنکه بانک‌ها در تراکنش‌های مالی خرد، کارمزد بیشتری را به نسبت تراکنش‌های بزرگ پرداخت می‌کنند، به توسعه خدمات خود در این حوزه علاقه چندانی ندارند. لذا مشاهده می‌شود که برخی از بانک‌ها برای انجام تراکنش‌های خرد از مبدأ کارت‌هایشان محدودیت‌هایی قائل شده‌اند. به همین منظور نیاز به راهکاری است تا ضمن رعایت منافع بانک، تقاضای عموم مردم نیز پاسخ داده شود.

توکن پست بانک ریال با نماد IRRP، ابزاری است که در چارچوب مقررات اعلام‌شده بانک مرکزی با عنوان «ضوابط فعالیت مؤسسه‌های اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور»، سعی در برطرف کردن مشکل فوق دارد. هر کاربر با خرید مقداری از این توکن می‌تواند تراکنش‌های روزمره و خرد خود را به‌سادگی و با هزینه بسیار پایین انجام دهد و از فروشگاه‌های حضوری و اینترنتی متصل به شبکه خرید نماید. هر واحد از این توکن برابر ده میلیون ریال است که مبلغ معادل آن نزد پست بانک ایران سپرده‌شده است. کاربر در هر زمان می‌تواند با کمک درگاه‌های معتبر پرداخت شاپرک، حساب خود را شارژ کرده و با استفاده از نرم‌افزار کیف توکن ققنوس به انجام تراکنش‌های دلخواه خود بپردازد و در صورت نیاز به خارج کردن پول از حساب ققنوسی خود، می‌تواند درخواست انتقال معادل ریالی توکن IRRP به شماره شبای خود را ثبت نماید. در این صورت مبلغ مزبور به‌حساب بانکی وی منتقل خواهد شد.

پذیرندگان فروشگاهی در هنگام پرداخت حضوری می‌توانند با نصب این نرم‌افزار کیف توکن ققنوس و نمایش کد دوبعدی اختصاصی به مشتری، مبالغ موردنظر خود را به‌صورت غیرتماسی دریافت کرده و پذیرندگان اینترنتی نیز به‌سادگی می‌توانند وب‌سایت خود را به این ابزار مجهز سازند. بعلاوه این نرم‌افزار برای نخستین بار در کشور از قابلیت‌هایی نظیر برق‌آسایی، پرداخت مسیری، معامله تضمینی و چک زمان‌دار پشتیبانی می‌کند که تجربه منحصربه‌فردی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.

حجم بازار حجم ۲۴ ساعت گذشته تعداد توکن در گردش تعداد کل توکن

میزبان

ناشر

نام شرکت فناوری های اطلاعاتی و مالی توزیع شده یکتا ققنوس پارس شرکت فناوری های اطلاعاتی و مالی توزیع شده یکتا ققنوس پارس
شناسه ملی/ کد ملی ۱۴۰۰۸۱۳۶۸۵۳ ۱۴۰۰۸۱۳۶۸۵۳
آدرس وبسایت https://www.kuknos.ir https://www.kuknos.ir
آدرس پستی تهران، کاووسیه، میدان کوشیار، خیابان شهید عقیل خلیل‌زاده، پلاک ۲۸، طبقه سوم، واحد جنوبی

کد پستی: ۱۹۶۹۷۳۳۷۱۷

تهران، کاووسیه، میدان کوشیار، خیابان شهید عقیل خلیل‌زاده، پلاک ۲۸، طبقه سوم، واحد جنوبی

کد پستی: ۱۹۶۹۷۳۳۷۱۷

پست الکترونیکی info@kuknos.ir info@kuknos.ir
۰۲۱-۸۸۶۷۳۱۷۹

۰۲۱-۸۸۶۷۳۲۸۴

۰۲۱-۸۸۶۷۳۱۷۹

۰۲۱-۸۸۶۷۳۲۸۴